“Coming together is a beginning.Keeping together is progress.Working together is success.“ HENRY FORD - Ford Motor Company alapítója
A minap egy megbeszélésen azt kérdezte tőlem valaki, hogy mit javasolnék azok számára, akik a vállalkozásuknak azon a szintjén tartanak, hogy az első csapatukat felépítsék. Mindenképp olyan tudással rendelkező kollégák toborzását javaslom, akik valamilyen szakmai szempontból többet tudnak és így a közös tudás szinergiája messzebbre juttatja el a vállalkozását, mintha önmagát próbálná meg “klónozni”.
Az idei év első cikkét egy olyan témának szentelem, ami a bővülésről és az erőforrások maximalizálásáról szól. Ezért szeretném a reflektorfényt most a multiplikátor szemléletre fókuszálni.
A szervezetfejlesztés egy olyan dinamikus folyamat, amely során a vállalatok az emberi erőforrásuk teljes potenciálját igyekeznek kiaknázni a vállalkozás céljainak érdekében.A multiplikátor szemléletmód itt kulcsfontosságú. Ez a megközelítés arra ösztönzi a vezetőket, hogy felismerjék és fejlesszék az egyéni képességeket.Ezt az irányelvet Liz Wiseman vezette be “Multipliers: How the Best Leaders Make Everyone Smarter” című könyvében. A koncepció lényege, hogy a vezetőknek nem csupán a saját eredményeikre kell összpontosítaniuk, hanem arra is, hogy hogyan tudják munkatársaikat úgy vezetni, hogy azok maximálisan alkalmazhassák saját képességeiket és ezáltal többszörözni tudják a szervezeten belüli hatékonyságukat.
Ezen szemléletmód alkalmazása során a vezető saját magát nem csupán döntéshozóként, hanem mentorként is definiálja.
A cél az, hogy a munkatársakat ne csak munkaerőként, hanem a szervezet fejlődésének aktív részeseiként kezeljék.
A cégeknek tehát proaktív lépéseket kell tenniük a multiplikátor szemléletmód kialakítására és fenntartása érdekében. Ez magában foglalhatja a vezetői értékelések és fejlesztések újratervezését, valamint a teljesítményértékelési és jutalmazási rendszerek összhangba hozatalát ezzel a filozófiával.A multiplikátor szemléletmód terjedése pozitív változást hozhat a szervezeti kultúrában, erősítheti a munkaerő elkötelezettségét és növelheti a teljesítményt. A kulcsa a folyamatos fejlődés és a nyitottság az új ötletekre. Az ilyen típusú vezetés hosszú távon nemcsak a szervezetet, hanem annak minden egyes tagját is minőségibb szintre emeli.