Teljesen érthető, amikor úgy érzel, hogy
- “Inkább megcsinálom én, mert csak az van kész, amit én csinálok”.
A probléma azzal, van, hogy ugyan hasznosnak és fontosnak érezheted a jelenlétedet a cég életében, de ettől nem fog fejlődni és nem lesz önjáró. Persze sok esetben tapasztaltam azt, hogy a cégvezető létrehozott magának egy saját munkahelyet és hobbi központot és a cégvezetésben teljesedik ki minden ízében. Szerintem minden egyes szervezet életében eljön az a pont, amikor ez már csak hátráltatja a működést és a fejlődést. Ideális esetben a sok-sok év alatt valamikor egy szép napon a reggeli hírolvasás közben valahol megszületik egy gondolat, hogy
-“Mi lenne, ha szünetet tartanék?”
-“Mi lenne?????? Összeomlana a cég. Nem működik nélkülem. Senkiben sem tudok megbízni. Belegondolni is szörnyű, hogy mit művelnének, ha nem lennék ott egy hétig.”
Ez így rendben van? Szerintem nem “OK” ez a felfogás, mert ennek az lesz a következménye, hogy zátonyra fog futni a vállalkozás. De mit lehet tenni? Hogyan adhatod át a kulcsokat?
Kezdj el delegálni!
A cégvezetők számára a hatékony delegálás kulcsfontosságú lehet ahhoz, hogy növeljék az önállóságát a szervezetnek. De milyen hibákat kerülj el? Erre mutatok 5 tipikus példát.
Ha már ismered azokat a fájdalompontokat, ahol elakadnának a kollégáid, ha Te nem lennél jelen, akkor máris van egy listád azokról a feladatokról, amik ahhoz kellenek, hogy Te kiléphess a körből. Képzeld el a céged fejlődési spirálját! Na ez a lépés a spirál legalján lévő startkő.Bár a delegálás rendkívül fontos és hasznos eszköz a cégvezetőknek, sajnos gyakran hibáznak a folyamat során.
Delegálás nem egyenlő a feladat kiosztással!
Az alábbiakban felsorolok 5 gyakori hibát, amivel a legtöbben elbuknak a delegálás során, és tanácsokat adok arra, hogy hogyan kerülheted el ezeket a hibákat.
Sokszor előfordul, hogy nem világosan és egyértelműen határozzuk meg a feladatokat és a határidőket a delegálás során, ami félreértéseket és feszültségeket okozhat. Az egyik legfontosabb dolog, hogy tisztán kommunikáld a feladatokat és a határidőket a munkatársaid felé. Írd le részletesen a feladat leírását, határozd meg a határidőt, és biztosítsd a munkatársak számára az információkat és az eszközöket a feladatok sikeres elvégzéséhez.
A delegálás során elengedhetetlen a bizalom és a kommunikáció. Sok cégvezető hajlamos azonban túlmutatni a munkatársakon, és nem bíznak megfelelően bennük, vagy nem kommunikálnak velük eléggé. Ne feledd, hogy a delegálás abban rejlik, hogy hiszel a munkatársaidban és megbízol abban, hogy el tudják látni a rájuk bízott feladatokat. Bizalommal kezeld őket, kommunikálj velük rendszeresen, és légy nyitott a visszajelzések és az esetleges problémák iránt.
Gyakran előfordul, hogy a cégvezetők előítéletekkel és sztereotípiákkal néznek rá a munkatársaikra, és nem adekvát feladatokat bíznak rájuk. Ne hagyd, hogy előítéleteid és sztereotípiáid befolyásolják a delegálásod. Vizsgáld meg az egyes munkatársaid készségeit, képességeit és tapasztalatait, és adj nekik olyan feladatokat, amiben erősek. Ne engedj teret az előítéleteknek, és bízz a munkatársaidban.
Egy kedves tanmesét szeretnék Veled ezzel kapcsolatban megosztani, amit Dr.RH Revees neves pedagógustól oly sokan idéznek:
Egyszer az állatok arra az elhatározásra jutottak, hogy valami nagyszerű dolgot kell tenniük annak érdekében, hogy megfeleljenek az „Új Világ” problémájának, ezért iskolát szerveztek. A tanterv futásból, mászásból, úszásból és repülésből állt. A szervezés és az adminisztrációs nehézségek elkerülése érdekében úgy döntöttek, hogy minden tanulónak fel kell vennie mind a négy tárgyat.
A kacsa kiválóan teljesített úszásban, valójában jobb volt, mint az oktatója, és repülésből is kitűnő osztályzatokat ért el, de futásban nagyon gyengécske volt. Hogy felzárkózhasson a többiekhez, ott kellett maradnia az iskola után, és az úszást is abba kellett hagynia, hogy gyakorolhassa a futást. Addig erőltették a dolgot, amíg az úszóhártyás lábai annyira ki nem sebesedtek, hogy az úszásban is visszaesett az átlagos szintre. De az átlag elfogadható volt az iskolában, így a kacsán kívül senki sem aggódott emiatt.
A nyúl az osztály élén kezdett futásban, de idegösszeomlást kapott a sok úszás korrepetálástól.
A mókus kiválóan tudott mászni, egészen addig, amíg súlyos gondjai nem akadtak a repülőórán, ahol tanára arra késztette, hogy a földről induljon, nem pedig a fától lefelé. A szokatlan terheléstől rövidesen krónikus lábizom-húzódást kapott, és emiatt mászásból is lecsúszott a hármasok közé, futásból pedig be kellett érnie egy kettessel.
A legtöbb gond a sassal volt, akit többször is szigorúan meg kellett fegyelmezni. A mászásórákon ugyan mindenkit megelőzött, és kétségtelenül ő jutott fel a leggyorsabban a fa tetejére, de ragaszkodott ahhoz, hogy a saját módszerét használja, hogy odajusson.
Az év végén egy rendkívül jól úszni tudó, keveset futni, mászni és repülni tudó abnormális angolna lett az osztályelső. Ő érte el a legjobb átlagot. Az évzárón is neki jutott az a megtiszteltetés, hogy elmondja a búcsúbeszédet.Az iskolavezetőség nem volt hajlandó felvenni a tantárgyak közé az ásást és a földtúrást, ezért a prérikutyák már év elején kimaradtak és azóta fizették a súlyos iskolázatlansági adót. Úgyhogy inkább elküldték a gyerekeiket a borzhoz inaskodni, és néhány hónap múlva a mormotával és a pocokkal karöltve megalakították az első sikeres erdei magániskolát.
Egy másik gyakori hiba a delegálás során, hogy a cégvezetők túlzottan ellenőrzik és beavatkoznak a munkatársaik munkájába. Bár fontos, hogy tartsd a felelősséget és az irányítást a kezedben, ne feledd, hogy a delegálás azért van, hogy mások is végezhessék a feladatokat. Engedd el a kontrollt, és hagyd, hogy a munkatársaid dolgozzanak. Ha szükséges, lépj be és nyújts segítséget, de az állandó beavatkozás csak felesleges feszültséget okoz. Emlékezz vissza, hogy Te mennyit hibáztál és ebből mennyit tanultál.
Sokszor a cégvezetők nem adnak rendszeresen vagy megfelelően visszajelzést a munkatársaiknak, ami hibás munkavégzéshez és elégedetlen munkavállalókhoz vezethet. Az egyik legfontosabb dolog, hogy időben és pontosan adj visszajelzést a munkatársaidnak. Tanítsd meg nekik, hogyan tudnak fejlődni, és támogasd őket a fejlődési folyamatban. Legyél nyitott és konstruktív a visszajelzések során, és segítsd a munkatársaidat abban, hogy jobbá váljanak.
Szerintem a leggyakoribb hiba az, hogy nem a megfelelő személyt jelölik ki a feladathoz. Sokszor a cégvezetők olyan feladatokkal bízzák meg a munkatársaikat, amiben nem jártasak, és emiatt nem tudják megfelelően ellátni azt. Fontos tehát, hogy vizsgáljuk meg a dolgozók készségeit és tapasztalatait, és adjunk nekik olyan feladatokat, amiben erősek. Kommunikáljunk rendszeresen velük, és kérjük ki a véleményüket. Támogassuk őket abban, hogy fejlődni tudjanak, és adjunk nekik lehetőséget a szakmai fejlődésre. Ezáltal fejezzük ki, hogy hiszünk és megbízunk bennük. - Kovács Péter cégvezető
A delegálás rendkívül fontos eszköz a cégvezetők számára, de sajnos gyakran elkövetjük a hibákat a folyamat során. Az előítéletekkel való szembenézés, a megfelelő kommunikáció és visszajelzések, valamint a bizalom és a kontroll egyensúlyának megtalálása segíthet elkerülni ezeket a hibákat és eredményesebbé tenni a delegálást a vállalkozásban, hogy az fejlődhessen.