11 Jun
Családi Vállalkozások Jövője

Cégvezetőként sokan úgy érezzük, hogy a napjaink nagy része tűzoltással telik, miközben a stratégiai kérdésekre alig jut időnk. Ez különösen igaz a családi vállalkozásokra, ahol a felelősség súlya még inkább a vállunkra nehezedik. De hogyan lehet kikerülni ebből az ördögi körből, és hogyan biztosíthatjuk, hogy vállalkozásunk sikeresen fejlődjön a jövőben is? Ebben a cikkben gyakorlati tanácsokat adok arra, hogyan kezelhetjük a fluktuációt, a mikromenedzselést és az "egyedül csinálok mindent" érzést.

Fluktuáció

A fluktuáció az egyik legnagyobb kihívás, amivel szembesülhetünk. Az alkalmazottak gyors cserélődése nem csak költséges, hanem időigényes is. Fontos, hogy megértsük, miért hagyják el a munkatársak a vállalkozásunkat, és hogyan tudnánk javítani a munkakörnyezeten.

  • Kommunikáció és Visszajelzés: Gyakran az alkalmazottak azért hagyják el a céget, mert nem érzik, hogy meghallgatják őket. A rendszeres visszajelzési alkalmak biztosítása és a nyitott kommunikáció segíthet ezen.
  • Karrierfejlesztés: Kínáljunk lehetőségeket a fejlődésre és az előrelépésre. Ez motiválhatja az alkalmazottakat a hosszú távú maradásra.

Töltsd le a “Fluktuáció STOP 3 lépésben” E-Bookot ingyenesen.


Mikromenedzselés

A mikromenedzselés rengeteg energiát emészt fel, és demotiválhatja a munkatársakat. A feladatok delegálásának hiánya miatt pedig könnyen úgy érezhetjük, hogy mindent egyedül kell megoldanunk.

  • Bizalom Kialakítása: Bízzunk meg a munkatársainkban, és adjunk nekik nagyobb felelősséget. Ez nemcsak őket motiválja, hanem nekünk is több időt biztosít a fontosabb feladatokra.
  • Feladatok Kiosztása (Delegálás): Tanuljuk meg, hogyan delegálhatunk hatékonyan. Az első lépés, hogy felismerjük, mely feladatokat tudnánk másokra bízni. Írjuk le, hogy pontosan mik azok a feladatok amiket nap mint nap végzünk és gondoljuk át, hogy mi az amit ezek közül más is képes lenne megoldani. Határozd meg az elvárásokat és határidőket (SMART célok), majd hagyd, hogy a kollégáid dolgozzanak. Rendszeresen ellenőrizd a haladást, de kerüld a mikromenedzselést. Így te is több időt nyersz a stratégiai feladatokra.

A "Mindent Egyedül Csinálok" Érzése

Sokan úgy érezzük, hogy a vállalkozás sikere vagy kudarca kizárólag rajtunk múlik. Ez az érzés stresszt és kimerültséget okozhat.

  • Csapatépítés: Építsünk egy erős csapatot, amelyben mindenki érzi a felelősséget és a támogatást. A közös célok elérése könnyebb, ha együtt dolgozunk.
  • Mentorálás: Kérjünk segítséget egy tapasztalt mentortól, aki már átélt hasonló helyzeteket, és tanácsot tud adni.

Nincs Szabadidőm, Nem Tudok Kikapcsolni

A folyamatos munka és a pihenés hiánya kiégéshez vezethet. Fontos, hogy időt szánjunk a feltöltődésre. Ha azonban a cég valamennyi terhe a mi vállunkat nyomja, hogyan tudnánk kikapcsolni? Ki fogja ezeket a feladatokat helyettünk megoldani?

A családi vállalkozások jövője nagyban függ attól, hogyan kezeljük a mindennapi kihívásokat. A fluktuáció csökkentése, a mikromenedzselés elkerülése, a feladatok hatékony delegálása és a megfelelő időgazdálkodás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy sikeresen vezessük cégünket a jövőbe. Ne feledjük, hogy a vállalkozás sikeressége nem csak rajtunk múlik. Egy jól működő csapat és a megfelelően felépített, szervezett folyamatok elengedhetetlenek.

“ Nem az a kérdés, hogyan ültess új, innovatív gondolatokat a fejedbe, hanem hogy a régieket hogyan tüntesd el onnan” - Dee Hook

Ha szeretnéd áttekinteni a cég fejlődési potenciálját, vagy egy tervet készíteni arra, hogy hogyan lesz a céged önállóbb, akkor keress bizalommal. Megéri 1,5-2 órát áldozni arra, hogy az igazán fontos, jövőt befolyásoló kérdéseket tisztábban láss.


Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.